Wednesday 25 May 2011

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU 4 VAIRAM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH: 13 MEI 2011

MASA: 8.45 - 9.45 PAGI

TAHUN: 4 VAIRAM

TAJUK: PAK NORDIN SEORANG PENTERNAK


HASIL PEMBELAJARAN:   Pada akhir pengajaran, murid dapat:
 I. Mengisi sekurang- kurangnya tiga jawapan dengan betul berdasarkan jawapan yang disediakan
II. Menulis sekurang- kurangnya dua ayat tunggal berdasarkan perkataan yang berdasarkan perkataan yang diberikan.
III. Menyatakan sekurang- kurangnya empat kata kerja yang terdapat dalam petikan;

FOKUS UTAMA : 5.2 Membaca kuat teks dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.


http://punith85.blogspot.com/2011/05/pak-nordin-seorang-penternak-binatang.html
Aras 3
ii- Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.

FOKUS SAMPINGAN : 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan  
 teks tentang sesuatu tajuk.

Aras 1

i- Membina ayat tunggak dan ayat majmuk berdasarkan tajuk


SISTEM BAHASA : Kata Kerja


PENGISIAN ILMU : i. Sains

                                   ii. Kajian Tempatan


NILAI : i. Kasih sayang
           
             ii. Usaha


BAHAN MEMBANTU MENGAJAR: i. Teks
                                                      
                                                                ii. Grafik

                                                                iii. Audio

  




LANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITICATATAN
SET INDUKSI
(15 MINIT)
Bunyi Binatang:



  • Ayam
  • Lembu
  • Itik
  • Guru memainkan beberapa bunyi binatang.
  • Guru mengarahkan murid meneka bunyi-bunyi tersebut.
  • Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan isi pelajaran.

LANGKAH 1Tajuk petikan: Pak Nordin Seorang Penternak Binatang
  • Guru mengarahkan murid membaca petikan yang digantung dihadapan kelas secara senyap.
  • Guru bercerita kepada murid tentang cerita yang terdapat dalam petikan.
  • Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan petikan.
  • Guru mengedarkan lembaran kerja.
  • Guru mengarahkan murid menjawab lembaran kerja yang diedarkan
  • Guru berbincang dengan murid jawapan yang betul.
  • Guru membetulkan kesilapan murid.

LANGKAH 2
 (20 MINIT)
Perkataan


  1. Menternak
  2. Menjaga
  3. Ayam
  4. Binatang
  • Guru mengeluarkan beberapa perkataan yang terdapat dalam petikan.
  • Guru berbincang dengan murid makna perkataan- perkataan tersebut.
  • Guru mengarahkan murid membina ayat tunggal berdasarkan perkataan-perkataan tersebut.
  • Guru mengarahkan sekurang-kurangnya 10 orang  murid membaca ayat mereka.
  • Guru membetulkan kesilapan murid.

LANGKAH3
(15 MINIT)




  1. Menjaga
  2. Memberi
  3. Menternak
  4. Memeriksa


  • Guru menerangkan mengenai kata kerja.
  • Guru memberi beberapa contoh kata kerja.
  • Guru mengarahkan murid menyatakan kata kerja yang terdapat dalam petikan.
  • Guru memberi latihan kata kerja.
  • Guru membetulkan kesilapan murid.

PENUTUP(5MINIT)Nilai-nilai murni
  1. Usaha
  2. Kasih Sayang


  • Guru menerapkan nilai- nilai murni yang terdapat dalam petikan.





Refleksi:

No comments:

Post a Comment